niedziela, 15 września 2019

Wielospecjalistyczna ocena poziomu funkcjonowania ucznia WOPFU - czym jest? Jak go napisać? Gotowy wzór do pobrania

Zgodnie z obietnicą napisałam dla Was post dotyczący WOPFU. Postaram się bardzo zwięźle przedstawić temat opisując najważniejsze informacje dotyczące tego dokumentu. Na sam koniec, aby ułatwić Wam pracę umieszczę gotowy w pełni edytowalny wzór do pobrania.

WOPFU to skrót od: wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia
WOPFU jest nierozerwalnie związane z IPET-em (O którym pisałam wcześniej TUTAJ). To połączenie wynika z tego, że bez WOPFU nie możemy stworzyć IPET-u. Musimy w pierwszej kolejności przystąpić do wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania dziecka na co wskazuje ustawa: "Zespół opracowuje program (IPET) po dokonaniu wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia, uwzględniając diagnozę i wnioski sformułowane na jej podstawie". Kluczowym słowem w nazwie jest określenie: wielospecjalistyczna, co wskazuje nam na to, że dokonuje jej nie jedna osoba, a wszyscy specjaliści pracujący z dzieckiem. Zespół składający się z nauczycieli i specjalistów po rozpoznaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka, jego możliwości i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie, analizuje zebrane informacje i formułuje odpowiednie wnioski, które służą określeniu kierunku pracy, zdefiniowaniu celów edukacyjnych i terapeutycznych oraz opracowaniu IPET-u.
  • Kto przygotowuje WOPFU? WOPFU przygotowuje zespół danej placówki składający się z wszystkich osób (nauczyciele, specjaliści) pracujących z dzieckiem.
Pamiętajmy, że na wniosek dyrektora, w pracy zespołu mogą brać udział: przedstawiciele poradni psychologiczno-pedagogicznej (w tym poradni specjalistycznej), asystent lub pomoc nauczyciela, a za zgodą rodziców/opiekunów prawnych także inne osoby. Każdy z członków zespołu oraz rodzice wraz z ewentualnie zaproszonymi osobami, posiadają swoje własne obserwacje, spostrzeżenia, wnioski, informacje o deficytach, mocnych stronach, potencjale, zainteresowaniach dziecka – w zależności od tego, jaką rolę odgrywają w procesie dydaktyczno - wychowawczo – terapeutycznym. Toteż tak ważne jest dokonanie uwspólnienia tej wiedzy, a wzajemna jej wymiana, pozwala jak najpełniej ocenić potrzeby i możliwości ucznia.
  • Kto jest odpowiedzialny za WOPFU? Musimy pamiętać, że osobą odpowiedzialną za proces realizacji zaleceń wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego jest dyrektor, który z kolei wyznacza osobę, której zadaniem będzie koordynowanie pracą zespołu odpowiedzialny za stworzenie IPET oraz WOPFU.
  • Czym jest i czemu służy WOPFU? WOPFU jest dokumentem, który ma określać indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne, mocne strony, predyspozycje, zainteresowania i uzdolnienia ucznia; zakres, formy i metody wsparcia ze strony nauczycieli, specjalistów i/lub pomocy nauczyciela; trudności w funkcjonowaniu ucznia i przyczyny niepowodzeń edukacyjnych czy wychowawczych, ograniczenia utrudniające funkcjonowanie i uczestnictwo ucznia w codziennym życiu placówki oraz efekty działań podejmowanych w celu poprawy sytuacji.
  • Jaki jest termin przygotowania WOPFU? Warto dokonać oceny jak najwcześniej, aby potem zmieścić się w terminie stworzenia IPET-u (do 30 września lub 30 dni od dnia złożenia orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego). Z mojego doświadczenia warto na początku września rozesłać specjalistom dokument tak, aby mieli czas na dokonanie oceny i odesłanie nam jej.
  • Skąd czerpać informacje niezbędne do przeprowadzenia WOPFU? Specjaliści zapewne będą oceniać poziom funkcjonowania za pomocą obserwacji, różnych testów czy narzędzi diagnostycznych. A nauczyciele? Kilka wskazówek dla Was: podstawą będzie obserwacja pedagogiczna dokonywana nie tylko na zajęciach edukacyjnych, ale także podczas sytuacji nieformalnych i zabawy swobodnej. Warto obserwować dziecko w każdym środowisku: w sali, w szatni, w toalecie, w ogrodzie. Ocenić jego relację z rówieśnikami.
  • Jak często należy dokonywać WOPFU? Co najmniej dwa razy w roku szkolnym, a więc minimum raz w semestrze.
Istnieje możliwość dokonywania WOPFU częściej niż dwa razy do roku. Może być to podyktowane
potrzebą zweryfikowania wcześniej dokonanej przez zespół diagnozy lub koniecznością zmiany kierunku wsparcia. W każdym z tych przypadków zespół powinien dokonać oceny efektywności udzielanego wsparcia, aby określić, które działania przyniosły zamierzony skutek (i należy je kontynuować), a które okazały się nieefektywne (i należy je zmodyfikować lub zmienić na inne).

Dotychczas rodzic nie otrzymywał kopii wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia - otrzymywał tylko na swój wniosek kopię ipetu. Musimy wiedzieć, że rodzic może uczestniczyć w spotkaniach zespołu na każdym etapie jego pracy, a więc także wtedy, gdy członkowie zespołu opracowują WOPFU. Zmieniło się to, że rodzice nie są już zobligowani  do wnioskowania w sprawie otrzymania kopii tego dokumentu - i to jest bardzo ważne! Jesteśmy zobligowani do przekazania rodzicom kopii zarówno WOPFU, jak i IPET-u.


Przepisy nie wskazują, jak powinien wyglądać ten dokument w związku z tym każda placówka może opracować swój własny wzór. W ustawie znajdziemy jedynie wskazania, co do niezbędnego zakresu informacji, jakie powinny znaleźć się w WOPFU:

  • indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne, mocne strony, predyspozycje, zainteresowania i uzdolnienia ucznia;
  • w zależności od potrzeb zakres i charakter wsparcia ze strony nauczycieli, specjalistów, asystentów lub pomocy nauczyciela,
  • przyczyny niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu ucznia, w tym bariery i ograniczenia utrudniające funkcjonowanie i uczestnictwo ucznia w życiu przedszkolnym lub szkolnym, a w przypadku ucznia realizującego wybrane zajęcia wychowania przedszkolnego lub zajęcia edukacyjne indywidualnie lub w grupie liczącej do 5 uczniów, zgodnie ze wskazaniem zawartym w programie – także napotykane trudności w zakresie włączenia ucznia w zajęcia realizowane wspólnie z oddziałem przedszkolnym lub szkolnym, a w przypadku innej formy wychowania przedszkolnego – wspólnie z grupą, oraz efekty działań podejmowanych w celu ich przezwyciężenia.
Określono więc „zawartość” tego dokumentu, ale dopisując słowo „w szczególności”, które sugeruje nam, że nie jest to katalog zamknięty i zespół może wpisać również inne elementy, które uznaje za zasadne z punktu widzenia podniesienia efektywności pracy z konkretnym dzieckiem.

Przygotowałam dla Was gotowy wzór do ściągnięcia. Możecie go pobrać z chomika TUTAJ lub poprzez dysk google TUTAJ. Pobierajcie, korzystajcie - będzie mi wówczas miło jeśli zostawicie jakiś ślad po sobie😊 Wzór jest w pełni edytowalny (plik WORD). 

Macie jakieś pytania? Śmiało zadawajcie je pod tym postem - w miarę mojej wiedzy i doświadczenia postaram się Wam pomóc.😊

sobota, 17 sierpnia 2019

IPET najważniejsze informacje - czym jest? Jak go napisać? Gotowy wzór do pobrania

Dostałam od Was wiele pytań dotyczących IPET-u i postanowiłam, że stworzę dla Was post dotyczący tej tematyki. Myślę, że będzie krótko (mam nadzieję!😃), zwięźle i na temat, a Wam wszystko się rozjaśni. Aby dodatkowo ułatwić Wam pracę na końcu postu będzie na Was czekał gotowy wzór do pobrania z którego będziecie mogli skorzystać.😊

IPET to skrót od: indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny
Jest to ważny i podstawowy dokument regulujący funkcjonowanie dziecka z orzeczeniem w przedszkolu bądź w szkole. Jeśli więc w Waszej grupie znajduje się dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego taki IPET musi powstać.

Wszystkie ważne informacje znajdują się w rozporządzeniu: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Warto śledzić jego zmiany, bo te potrafią niestety pojawiać się często. Dzisiejszy post oparty jest o aktualnie obowiązujące rozporządzenie - ujęłam wszystkie najważniejsze informacje.

  • Kto przygotowuje IPET? IPET przygotowuje Zespół danej placówki składający się z pracowników pracujących z dzieckiem, przy udziale rodziców dziecka. 
  • Kto jest odpowiedzialny za IPET? Dyrektor jest odpowiedzialny za realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu, a dla jak najefektywniejszego działania, wskazuje osobę, która będzie koordynowała pracę zespołu opracowującego IPET. Najczęściej jest to wychowawca lub specjalista (pedagog, psycholog, pedagog specjalny).
  • Na jakiej podstawie przygotowuje się IPET? Podstawą do przygotowania IPET-u są informacje zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego oraz informacje pochodzące z wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia (tzw. WOPFU), którą tworzą pracownicy i specjaliści pracujący z dzieckiem.
  • Jaki jest termin przygotowania IPET-u? Program powinien być przygotowany do 30 września bądź w terminie 30 dni od przekazania przez rodziców orzeczenia. Dokument tworzony jest na dany etap edukacyjny i przynajmniej 2 razy do roku powinien objęty być ewaluacją.
  • Na jak długo przygotowuje się IPET? IPET tworzy się na okres, na jaki wydano orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, nie dłuższy jednak niż dany etap edukacyjny. Nie znaczy to jednak, że tworzymy IPET i to koniec. Aby dokument ten spełniał swoją rolę należy go analizować i w miarę potrzeb modyfikować oraz uzupełniać. Dlatego tak ważne są spotkania zespołu na których można podsumować dotychczasową pracę i wprowadzić ewentualne zmiany.
  • Jak często powinny odbywać się spotkania zespołu? Według ustawy w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż dwa razy do roku.
  • Czy IPET I WWRD to to samo? Czy muszę przygotować IPET dla dziecka, które ma tylko WWR? Na obydwa pytania odpowiedź brzmi NIE. Indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny opracowuje się wyłącznie dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Placówka nie jest zobligowana do tworzenia takiego programu na podstawie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju. Dla dziecka, które posiada tylko opinię o wczesnym wspomaganiu rozwoju przygotowujemy indywidualny program wspomagania rozwoju.

Rola rodziców przy tworzeniu IPET-u jest bardzo ważna. Mają oni prawo do tego, aby uczestniczyć w spotkaniach zespołu, a także być częścią opracowywania i modyfikacji samego programu. Ważne jest to, aby pamiętać o obowiązku powiadomienia rodziców dziecka o posiedzeniu zespołu - można to zrobić pisemnie lub w sposób przyjęty w danej placówce -  w ustawie nie znajduje się jednak termin w jakim powinni być powiadomieni, ale myślę, że wypadałoby to zrobić na tyle wcześnie, aby rodzice mogli zorganizować swój czas. Naszym obowiązkiem jest także dostarczenie rodzicom kopii IPET-u.
Jeśli chodzi o rolę rodziców w tworzeniu IPET-u to musimy pamiętać o tym, że w ustawie istnieje zapis dotyczący tego, że należy zawrzeć w nim działania wspierające rodziców oraz zakres współpracy z nimi - w szablonie do pobrania będziecie mieli gotowe formułki, które możecie wykorzystać. Rodzic powinien być aktywnym uczestnikiem i pomagać nam w procesie kształcenia i terapii - nie bójmy się z rodzicami rozmawiać i nauczmy się wymieniać opinie oraz spostrzeżenia.

Nie ma jednego obowiązującego wzoru IPET-u. Każda placówka może wypracować własne propozycje najbardziej adekwatne do ich potrzeb i organizacji pracy. Ustawa wskazuje jednak to, co każdy IPET powinie zawierać:

Jeśli chodzi u punkt 8 należy pamiętać o tym, że przy organizowaniu takich zajęć dla dziecka z niepełnosprawnością nie jest potrzebna ani zmiana orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, ani tym bardziej orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania. Pamiętajcie, że rozwiązanie powinno być stosowane do wybranych zajęć edukacyjnych, może też być stosowane okresowo, w razie zaistniałej potrzeby. Dyrektor, po konsultacji z zespołem oraz w porozumieniu z rodzicami ucznia, może zdecydować o zaprzestaniu tej formy pracy np.: w sytuacji poprawy funkcjonowania ucznia czy w związku z likwidacją barier środowiskowych.

Przy pisaniu IPET-U zawsze musimy go dostosować do konkretnej niepełnosprawności dziecka, pamiętając jednak o tym, że jest to dokument służący indywidualizacji - tak jak nie ma dwóch takich samych ludzi tak nie powinniśmy tworzyć IPET-u na zasadzie kopiuj-wklej. W zależności od niepełnosprawności nasze działania będą mieć charakter:
  • rewalidacyjny w odniesieniu do uczniów niepełnosprawnych,
  • resocjalizacyjny dla ucznia niedostosowanego społecznie,
  • socjoterapeutyczny dla uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
Warto pamiętać, że istnieje możliwość zmiany zapisów w IPET, jeśli stwierdzono, że dane zajęcia nie są już potrzebne. Należy wtedy zmienić rodzaj zajęć lub wymiar godzin. Dlatego tak ważne są spotkania zespołu, regularna ocena funkcjonowania, bieżąca obserwacja i kontakty z rodzicami.

Jak już pewnie zauważyliście IPET i WOPFU to dwa "nierozerwalne" ze sobą dokumenty. Na podstawie WOPFU oraz opinii o potrzebie kształcenia specjalnego tworzymy program dla danego dziecka. Niektórzy uwzględniają w tym samym dokumencie IPET oraz WOPFU - ja je oddzielam umieszczając informacje w IPET o tym, że WOPFU stanowi załącznik do tego dokumentu. Warto zapytać w swojej placówce, jakie ma wymagania, co do tej kwestii - ustawa jej nie reguluje. Jeśli jest takie wymaganie, aby ich nie rozdzielać wystarczy, że dokleicie WOPFU do gotowego szablonu, który ściągnięcie. Samej wielospecjalistycznej ocenie funkcjonowania uczenia poświęcę osobny post.😊

Dotyczy to punktu: formy i okres udzielania dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Ustawa reguluje, jakie zajęcia powinny znaleźć się na danym etapie edukacyjnym. Wystarczy, że w zależności od etapu edukacyjnego sprawdzimy sobie jakie zajęcia możemy wpisać w IPET i uwzględniamy w nim te, których dane dziecko potrzebuje. Poniżej ściąga:

W przedszkolu:

  • zajęć rozwijających uzdolnienia;
  • zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym;
  • zindywidualizowanej ścieżki realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego;
  • porad i konsultacji.

W szkole:

  • klas terapeutycznych;
  • zajęć rozwijających uzdolnienia;
  • zajęć rozwijających umiejętności uczenia się;
  • zajęć dydaktyczno-wyrównawczych;
  • zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym;
  • zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu - w przypadku uczniów szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych;
  • zindywidualizowanej ścieżki kształcenia;
  • porad i konsultacji;
  • warsztatów.
W szablonach do ściągnięcia z komentarzami i wskazówkami znajdziecie informację dotyczącą zajęć rewalidacyjnych, które przysługują dzieciom z niepełnosprawnością - obowiązująca ustawa narzuca uwzględnienie w IPET konkretnych zajęć dla trzech rodzajów niepełnosprawności: spektrum autyzmu, dzieci niewidomych oraz z zaburzeniami mowy lub jej brakiem (afazja). 

                  Przygotowałam dla Was gotowy wzór do ściągnięcia w dwóch wersjach - z komentarzami i wskazówkami oraz pusty do uzupełniania. Możecie je pobrać z chomika TUTAJ lub poprzez dysk google TUTAJ. Pobierajcie, korzystajcie - będzie mi wówczas miło jeśli zostawicie jakiś ślad po sobie😊 Wzór jest w pełni edytowalny (plik WORD)

                  Macie jakieś pytania? Śmiało zadawajcie je pod tym postem - w miarę mojej wiedzy i doświadczenia postaram się Wam pomóc.😊

                  niedziela, 5 maja 2019

                  Wiosenne zabawy ruchowe

                  Wiosna, wiosna! Ciągle widzę szukacie wiosennych inspiracji o czym świadczy fakt, że dostałam ostatnio kilka pytań o pomyły na zabawy ruchowe inspirowane wiosną. Pomyślałam, że to dobry pomysł żeby napisać dla Was post - część pomysłów jest mojego autorstwa, część natomiast to zabawy, które albo lekko zmieniłam albo takie, które się u mnie sprawdziły i pochodzą z różnych "źródeł". Zapraszam na post - inspirujcie się jeszcze wiosennie! 😊

                  "Rosnący kwiat" - cel: ćwiczenie ruchowe usprawniające motorykę dużą oraz kreatywność. Można podczas zabawy wykorzystać muzykę, polecam "Wiosna" Antonio Vivaldi. Dzieci zamieniają się w rosnące kwiaty - w pozycji kucznej, głowy schowane, powoli podnoszą się, rozprostowując swoje ręce i tułów, wyciągają ramiona w górę, przechodzą kilka kroków i znów wracają do pozycji kucznej.

                  Ja często wykorzystuje "Cztery pory roku" Vivaldiego do ekspresji i improwizacji ruchowej. Wystarczy w zależności od pory roku puścić dzieciom dany utwór i wręczyć im kolorowe chustki/szyfonowe chustki lub cokolwiek innego, co będzie na przykład kojarzyło się z daną porą roku i pozwolić dzieciom działać. Zawsze przynosi to wiele radości i uśmiechu, a jak działa na kreatywność! 😍

                  "Pracowite mrówki" – zabawa ruchowa z elementem czworakowania, cel: ćwiczenie ruchowe usprawniające motorykę dużą oraz motorykę małą. Pomoce: kartki papieru, obręcz. Dzieci ugniatają z kartek papieru kulki, a następnie rozkładają je na dywanie lub na trawie. Dzieci (mrówki) chodzą na czworakach w różnych kierunkach, na hasło nauczyciela (np. klaśnięcie) zbierają je i zanoszą do obręczy.

                  "Żaby" – zabawa bieżna z elementem skoku, cel: ćwiczenie ruchowe usprawniające motorykę dużą. Pomoce: tamburyno. Dzieci biegają przy dźwiękach tamburyna, na przerwę w graniu - skaczą jak żabki w różnych kierunkach.

                  "Bociany" – zabawa ruchowa z elementem równowagi, cel: ćwiczenie ruchowe usprawniające motorykę dużą oraz kształtujące równowagę. Pomoc: tamburyno. Dzieci chodzą po sali lub ogrodzie unosząc wysoko kolana, na dźwięk tamburyna stają na jednaj nodze i rozkładają w bok ręce.

                  "Wiosenny deszcz"- zabawa ruchowa z chustą animacyjną, cel: ćwiczenie ruchowe usprawniające motorykę dużą i szybkość reakcji. Pomoce: chusta animacyjna, muzyka. Dzieci dzielimy na 2 grupy - jedna tańczy w rytm muzyki dookoła chusty, a druga trzyma chustę animacyjną. Gdy muzyka ucichnie dzieci podnoszą chustę w górę - rozkładają parasol - reszta chroni się przed deszczem chowając się w środku.

                  "Wiosenna pogoda"- cel: rytmizacja gestykulacyjna do słów, usprawnianie motoryki dużej oraz koordynacji ruchowej. Dzieci ustawione są po obwodzie koła, rytmicznie powtarzają słowa i wykonują odpowiednie ruchy.
                  Pada deszczyk, x2 (naśladowanie gestem opadu deszczu)
                  wieje, wieje wiatr x2 (naśladowanie gestem wiejącego wiatru)
                  I błyskawica grzmot, x2(Klaśnięcie, tupnięcie nogą, uderzenie w udo)
                  na niebie kolorowa tęcza x2(zatoczenie kręgu rękami)

                  "Świeci słońce – pada deszcz" - zabawa ruchowa inspirowana metodą gimnastyki twórczej Rudolfa Labana. Cel: usprawnianie motoryki dużej, koordynacji ruchowej, wyczucia ciała, płynności ruchów i przestrzeni. Dzieci ustawiają się w rozsypce na dywanie lub w ogrodzie. Na hasło "świeci słońce" improwizują ruchowo świecące słońce, na hasło "pada deszcz" improwizują ruchowo padający deszcz.

                  "Omiń kałużę" - zabawa ruchowa z elementem równowagi, cel: usprawnianie motoryki dużej, koordynacji ruchowej oraz równowagi. Pomoce: kolorowe krążki lub wycięte z kolorowych kartek koła, tamburyno. Na podłodze lub na trawie rozłożone są kolorowe krążki - kałuże. Dzieci maszerują pomiędzy nimi w rytm wystukiwany przez nauczyciela. Na hasło "Kałuża!" przeskakują przez krążki.

                  "Biegamy za motylem" - zabawa bieżna, dla dzieci starszych, cel: usprawnianie motoryki dużej oraz kształtowanie umiejętności współpracy. Dzieci najpierw pokazują rękami ruchy fruwającego motyla. Następnie dobierają się w pary. Jedno dziecko z przodu jest fruwającym motylem, a drugie trzymając je w pasie biegnie za nim. 

                  Dodatkowym utrudnieniem może być wystukiwany rytm przez nauczyciela - dzieci wówczas będą także musiały reagować na zmianę tempa, raz biec szybciej, a raz wolniej. Dla dzieci młodszych można natomiast zmodyfikować zabawę - dzieci będą wykonywały ćwiczenie samodzielnie, nie w parze.

                  "Znajdź swoją parę" zabawa orientacyjno-porządkowa, cel: usprawnianie motoryki dużej, rozwijanie percepcji wzrokowej. Pomoce: wycięte z papieru kwiaty w różnych kolorach, tak aby tworzyły pary, chorągiewka, bębenek. Na uniesioną przez nauczyciela do góry chorągiewkę dzieci swobodnie biegają po sali, uderzenie w bębenek oznacza, że dzieci muszą znaleźć dziecko z takim samym kwiatkiem.


                  sobota, 9 marca 2019

                  Wiosenne karty pracy


                  Dzień dobry! Chociaż u mnie za oknem pogoda nie napawa optymizmem i jeszcze właściwie trwa kalendarzowa zima, to mimo wszystko postanowiłam stworzyć już dla Was jakieś wiosenne materiały - karty pracy, które możecie wykorzystać zarówno na zajęciach edukacyjnych, ale także podczas zajęć wyrównawczych czy terapii. Liczę na to, że będą Wam się podobać - korzystajcie, cały pakiet jest darmowy :)

                  Na co kładłam nacisk podczas tworzenia kart pracy?
                  • rozwijanie percepcji wzrokowej;
                  • rozwijanie umiejętności grafomotorycznych,
                  • usprawnianie motoryki małej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej;
                  • umiejętność logicznego myślenia;
                  • kształtowanie umiejętności matematycznych, w tym poprawnego liczenia w zakresie 10.


                  Jakie zadania znajdują się na kartach pracy?
                  • połącz ze sobą takie same kwiatki;
                  • karty pracy z kwiatkami, które możemy wykorzystać do zrobienia puzzli albo wycinania po śladzie;
                  • połącz kwiatki od największego do najmniejszego;
                  • policz kwiatki w danym kolorze;
                  • karty pracy oparte na kodowaniu z wyklaskiwaniem rytmu - zadaniem dziecka jest odtworzenie rytmu, jakie jest zaprezentowany na kartach pracy poprzez klaskanie w odpowiednim rytmie, który nadają kolory kwiatków;
                  • wyklej plasteliną w odpowiednim kolorze środek kwiatka;
                  • dwie karty pracy z łodygami - dzieci mogą wyklejać kwiaty za pomocą plasteliny, wydzieranki, mogą je narysować lub namalować - ja polecam oczywiście malowanie palcami! :) Tutaj w ruch musi pójść wyobraźnia, a więc rozwijamy także kreatywność dzieci.