sobota, 17 sierpnia 2019

IPET najważniejsze informacje - czym jest? Jak go napisać? Gotowy wzór do pobrania

Dostałam od Was wiele pytań dotyczących IPET-u i postanowiłam, że stworzę dla Was post dotyczący tej tematyki. Myślę, że będzie krótko (mam nadzieję!😃), zwięźle i na temat, a Wam wszystko się rozjaśni. Aby dodatkowo ułatwić Wam pracę na końcu postu będzie na Was czekał gotowy wzór do pobrania z którego będziecie mogli skorzystać.😊

IPET to skrót od: indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny
Jest to ważny i podstawowy dokument regulujący funkcjonowanie dziecka z orzeczeniem w przedszkolu bądź w szkole. Jeśli więc w Waszej grupie znajduje się dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego taki IPET musi powstać.

Wszystkie ważne informacje znajdują się w rozporządzeniu: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Warto śledzić jego zmiany, bo te potrafią niestety pojawiać się często. Dzisiejszy post oparty jest o aktualnie obowiązujące rozporządzenie - ujęłam wszystkie najważniejsze informacje.

  • Kto przygotowuje IPET? IPET przygotowuje Zespół danej placówki składający się z pracowników pracujących z dzieckiem, przy udziale rodziców dziecka. 
  • Kto jest odpowiedzialny za IPET? Dyrektor jest odpowiedzialny za realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu, a dla jak najefektywniejszego działania, wskazuje osobę, która będzie koordynowała pracę zespołu opracowującego IPET. Najczęściej jest to wychowawca lub specjalista (pedagog, psycholog, pedagog specjalny).
  • Na jakiej podstawie przygotowuje się IPET? Podstawą do przygotowania IPET-u są informacje zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego oraz informacje pochodzące z wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia (tzw. WOPFU), którą tworzą pracownicy i specjaliści pracujący z dzieckiem.
  • Jaki jest termin przygotowania IPET-u? Program powinien być przygotowany do 30 września bądź w terminie 30 dni od przekazania przez rodziców orzeczenia. Dokument tworzony jest na dany etap edukacyjny i przynajmniej 2 razy do roku powinien objęty być ewaluacją.
  • Na jak długo przygotowuje się IPET? IPET tworzy się na okres, na jaki wydano orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, nie dłuższy jednak niż dany etap edukacyjny. Nie znaczy to jednak, że tworzymy IPET i to koniec. Aby dokument ten spełniał swoją rolę należy go analizować i w miarę potrzeb modyfikować oraz uzupełniać. Dlatego tak ważne są spotkania zespołu na których można podsumować dotychczasową pracę i wprowadzić ewentualne zmiany.
  • Jak często powinny odbywać się spotkania zespołu? Według ustawy w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż dwa razy do roku.
  • Czy IPET I WWRD to to samo? Czy muszę przygotować IPET dla dziecka, które ma tylko WWR? Na obydwa pytania odpowiedź brzmi NIE. Indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny opracowuje się wyłącznie dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Placówka nie jest zobligowana do tworzenia takiego programu na podstawie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju. Dla dziecka, które posiada tylko opinię o wczesnym wspomaganiu rozwoju przygotowujemy indywidualny program wspomagania rozwoju.

Rola rodziców przy tworzeniu IPET-u jest bardzo ważna. Mają oni prawo do tego, aby uczestniczyć w spotkaniach zespołu, a także być częścią opracowywania i modyfikacji samego programu. Ważne jest to, aby pamiętać o obowiązku powiadomienia rodziców dziecka o posiedzeniu zespołu - można to zrobić pisemnie lub w sposób przyjęty w danej placówce -  w ustawie nie znajduje się jednak termin w jakim powinni być powiadomieni, ale myślę, że wypadałoby to zrobić na tyle wcześnie, aby rodzice mogli zorganizować swój czas. Naszym obowiązkiem jest także dostarczenie rodzicom kopii IPET-u.
Jeśli chodzi o rolę rodziców w tworzeniu IPET-u to musimy pamiętać o tym, że w ustawie istnieje zapis dotyczący tego, że należy zawrzeć w nim działania wspierające rodziców oraz zakres współpracy z nimi - w szablonie do pobrania będziecie mieli gotowe formułki, które możecie wykorzystać. Rodzic powinien być aktywnym uczestnikiem i pomagać nam w procesie kształcenia i terapii - nie bójmy się z rodzicami rozmawiać i nauczmy się wymieniać opinie oraz spostrzeżenia.

Nie ma jednego obowiązującego wzoru IPET-u. Każda placówka może wypracować własne propozycje najbardziej adekwatne do ich potrzeb i organizacji pracy. Ustawa wskazuje jednak to, co każdy IPET powinie zawierać:

Jeśli chodzi u punkt 8 należy pamiętać o tym, że przy organizowaniu takich zajęć dla dziecka z niepełnosprawnością nie jest potrzebna ani zmiana orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, ani tym bardziej orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania. Pamiętajcie, że rozwiązanie powinno być stosowane do wybranych zajęć edukacyjnych, może też być stosowane okresowo, w razie zaistniałej potrzeby. Dyrektor, po konsultacji z zespołem oraz w porozumieniu z rodzicami ucznia, może zdecydować o zaprzestaniu tej formy pracy np.: w sytuacji poprawy funkcjonowania ucznia czy w związku z likwidacją barier środowiskowych.

Przy pisaniu IPET-U zawsze musimy go dostosować do konkretnej niepełnosprawności dziecka, pamiętając jednak o tym, że jest to dokument służący indywidualizacji - tak jak nie ma dwóch takich samych ludzi tak nie powinniśmy tworzyć IPET-u na zasadzie kopiuj-wklej. W zależności od niepełnosprawności nasze działania będą mieć charakter:
  • rewalidacyjny w odniesieniu do uczniów niepełnosprawnych,
  • resocjalizacyjny dla ucznia niedostosowanego społecznie,
  • socjoterapeutyczny dla uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
Warto pamiętać, że istnieje możliwość zmiany zapisów w IPET, jeśli stwierdzono, że dane zajęcia nie są już potrzebne. Należy wtedy zmienić rodzaj zajęć lub wymiar godzin. Dlatego tak ważne są spotkania zespołu, regularna ocena funkcjonowania, bieżąca obserwacja i kontakty z rodzicami.

Jak już pewnie zauważyliście IPET i WOPFU to dwa "nierozerwalne" ze sobą dokumenty. Na podstawie WOPFU oraz opinii o potrzebie kształcenia specjalnego tworzymy program dla danego dziecka. Niektórzy uwzględniają w tym samym dokumencie IPET oraz WOPFU - ja je oddzielam umieszczając informacje w IPET o tym, że WOPFU stanowi załącznik do tego dokumentu. Warto zapytać w swojej placówce, jakie ma wymagania, co do tej kwestii - ustawa jej nie reguluje. Jeśli jest takie wymaganie, aby ich nie rozdzielać wystarczy, że dokleicie WOPFU do gotowego szablonu, który ściągnięcie. Samej wielospecjalistycznej ocenie funkcjonowania uczenia poświęcę osobny post.😊

Dotyczy to punktu: formy i okres udzielania dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Ustawa reguluje, jakie zajęcia powinny znaleźć się na danym etapie edukacyjnym. Wystarczy, że w zależności od etapu edukacyjnego sprawdzimy sobie jakie zajęcia możemy wpisać w IPET i uwzględniamy w nim te, których dane dziecko potrzebuje. Poniżej ściąga:

W przedszkolu:

  • zajęć rozwijających uzdolnienia;
  • zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym;
  • zindywidualizowanej ścieżki realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego;
  • porad i konsultacji.

W szkole:

  • klas terapeutycznych;
  • zajęć rozwijających uzdolnienia;
  • zajęć rozwijających umiejętności uczenia się;
  • zajęć dydaktyczno-wyrównawczych;
  • zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym;
  • zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu - w przypadku uczniów szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych;
  • zindywidualizowanej ścieżki kształcenia;
  • porad i konsultacji;
  • warsztatów.
W szablonach do ściągnięcia z komentarzami i wskazówkami znajdziecie informację dotyczącą zajęć rewalidacyjnych, które przysługują dzieciom z niepełnosprawnością - obowiązująca ustawa narzuca uwzględnienie w IPET konkretnych zajęć dla trzech rodzajów niepełnosprawności: spektrum autyzmu, dzieci niewidomych oraz z zaburzeniami mowy lub jej brakiem (afazja). 

                  Przygotowałam dla Was gotowy wzór do ściągnięcia w dwóch wersjach - z komentarzami i wskazówkami oraz pusty do uzupełniania. Możecie je pobrać z chomika TUTAJ lub poprzez dysk google TUTAJ. Pobierajcie, korzystajcie - będzie mi wówczas miło jeśli zostawicie jakiś ślad po sobie😊 Wzór jest w pełni edytowalny (plik WORD)

                  Macie jakieś pytania? Śmiało zadawajcie je pod tym postem - w miarę mojej wiedzy i doświadczenia postaram się Wam pomóc.😊