niedziela, 15 września 2019

Wielospecjalistyczna ocena poziomu funkcjonowania ucznia WOPFU - czym jest? Jak go napisać? Gotowy wzór do pobrania

Zgodnie z obietnicą napisałam dla Was post dotyczący WOPFU. Postaram się bardzo zwięźle przedstawić temat opisując najważniejsze informacje dotyczące tego dokumentu. Na sam koniec, aby ułatwić Wam pracę umieszczę gotowy w pełni edytowalny wzór do pobrania.

WOPFU to skrót od: wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia
WOPFU jest nierozerwalnie związane z IPET-em (O którym pisałam wcześniej TUTAJ). To połączenie wynika z tego, że bez WOPFU nie możemy stworzyć IPET-u. Musimy w pierwszej kolejności przystąpić do wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania dziecka na co wskazuje ustawa: "Zespół opracowuje program (IPET) po dokonaniu wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia, uwzględniając diagnozę i wnioski sformułowane na jej podstawie". Kluczowym słowem w nazwie jest określenie: wielospecjalistyczna, co wskazuje nam na to, że dokonuje jej nie jedna osoba, a wszyscy specjaliści pracujący z dzieckiem. Zespół składający się z nauczycieli i specjalistów po rozpoznaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka, jego możliwości i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie, analizuje zebrane informacje i formułuje odpowiednie wnioski, które służą określeniu kierunku pracy, zdefiniowaniu celów edukacyjnych i terapeutycznych oraz opracowaniu IPET-u.
  • Kto przygotowuje WOPFU? WOPFU przygotowuje zespół danej placówki składający się z wszystkich osób (nauczyciele, specjaliści) pracujących z dzieckiem.
Pamiętajmy, że na wniosek dyrektora, w pracy zespołu mogą brać udział: przedstawiciele poradni psychologiczno-pedagogicznej (w tym poradni specjalistycznej), asystent lub pomoc nauczyciela, a za zgodą rodziców/opiekunów prawnych także inne osoby. Każdy z członków zespołu oraz rodzice wraz z ewentualnie zaproszonymi osobami, posiadają swoje własne obserwacje, spostrzeżenia, wnioski, informacje o deficytach, mocnych stronach, potencjale, zainteresowaniach dziecka – w zależności od tego, jaką rolę odgrywają w procesie dydaktyczno - wychowawczo – terapeutycznym. Toteż tak ważne jest dokonanie uwspólnienia tej wiedzy, a wzajemna jej wymiana, pozwala jak najpełniej ocenić potrzeby i możliwości ucznia.
  • Kto jest odpowiedzialny za WOPFU? Musimy pamiętać, że osobą odpowiedzialną za proces realizacji zaleceń wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego jest dyrektor, który z kolei wyznacza osobę, której zadaniem będzie koordynowanie pracą zespołu odpowiedzialny za stworzenie IPET oraz WOPFU.
  • Czym jest i czemu służy WOPFU? WOPFU jest dokumentem, który ma określać indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne, mocne strony, predyspozycje, zainteresowania i uzdolnienia ucznia; zakres, formy i metody wsparcia ze strony nauczycieli, specjalistów i/lub pomocy nauczyciela; trudności w funkcjonowaniu ucznia i przyczyny niepowodzeń edukacyjnych czy wychowawczych, ograniczenia utrudniające funkcjonowanie i uczestnictwo ucznia w codziennym życiu placówki oraz efekty działań podejmowanych w celu poprawy sytuacji.
  • Jaki jest termin przygotowania WOPFU? Warto dokonać oceny jak najwcześniej, aby potem zmieścić się w terminie stworzenia IPET-u (do 30 września lub 30 dni od dnia złożenia orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego). Z mojego doświadczenia warto na początku września rozesłać specjalistom dokument tak, aby mieli czas na dokonanie oceny i odesłanie nam jej.
  • Skąd czerpać informacje niezbędne do przeprowadzenia WOPFU? Specjaliści zapewne będą oceniać poziom funkcjonowania za pomocą obserwacji, różnych testów czy narzędzi diagnostycznych. A nauczyciele? Kilka wskazówek dla Was: podstawą będzie obserwacja pedagogiczna dokonywana nie tylko na zajęciach edukacyjnych, ale także podczas sytuacji nieformalnych i zabawy swobodnej. Warto obserwować dziecko w każdym środowisku: w sali, w szatni, w toalecie, w ogrodzie. Ocenić jego relację z rówieśnikami.
  • Jak często należy dokonywać WOPFU? Co najmniej dwa razy w roku szkolnym, a więc minimum raz w semestrze.
Istnieje możliwość dokonywania WOPFU częściej niż dwa razy do roku. Może być to podyktowane
potrzebą zweryfikowania wcześniej dokonanej przez zespół diagnozy lub koniecznością zmiany kierunku wsparcia. W każdym z tych przypadków zespół powinien dokonać oceny efektywności udzielanego wsparcia, aby określić, które działania przyniosły zamierzony skutek (i należy je kontynuować), a które okazały się nieefektywne (i należy je zmodyfikować lub zmienić na inne).

Dotychczas rodzic nie otrzymywał kopii wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia - otrzymywał tylko na swój wniosek kopię ipetu. Musimy wiedzieć, że rodzic może uczestniczyć w spotkaniach zespołu na każdym etapie jego pracy, a więc także wtedy, gdy członkowie zespołu opracowują WOPFU. Zmieniło się to, że rodzice nie są już zobligowani  do wnioskowania w sprawie otrzymania kopii tego dokumentu - i to jest bardzo ważne! Jesteśmy zobligowani do przekazania rodzicom kopii zarówno WOPFU, jak i IPET-u.


Przepisy nie wskazują, jak powinien wyglądać ten dokument w związku z tym każda placówka może opracować swój własny wzór. W ustawie znajdziemy jedynie wskazania, co do niezbędnego zakresu informacji, jakie powinny znaleźć się w WOPFU:

  • indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne, mocne strony, predyspozycje, zainteresowania i uzdolnienia ucznia;
  • w zależności od potrzeb zakres i charakter wsparcia ze strony nauczycieli, specjalistów, asystentów lub pomocy nauczyciela,
  • przyczyny niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu ucznia, w tym bariery i ograniczenia utrudniające funkcjonowanie i uczestnictwo ucznia w życiu przedszkolnym lub szkolnym, a w przypadku ucznia realizującego wybrane zajęcia wychowania przedszkolnego lub zajęcia edukacyjne indywidualnie lub w grupie liczącej do 5 uczniów, zgodnie ze wskazaniem zawartym w programie – także napotykane trudności w zakresie włączenia ucznia w zajęcia realizowane wspólnie z oddziałem przedszkolnym lub szkolnym, a w przypadku innej formy wychowania przedszkolnego – wspólnie z grupą, oraz efekty działań podejmowanych w celu ich przezwyciężenia.
Określono więc „zawartość” tego dokumentu, ale dopisując słowo „w szczególności”, które sugeruje nam, że nie jest to katalog zamknięty i zespół może wpisać również inne elementy, które uznaje za zasadne z punktu widzenia podniesienia efektywności pracy z konkretnym dzieckiem.

Przygotowałam dla Was gotowy wzór do ściągnięcia. Możecie go pobrać z chomika TUTAJ lub poprzez dysk google TUTAJ. Pobierajcie, korzystajcie - będzie mi wówczas miło jeśli zostawicie jakiś ślad po sobie😊 Wzór jest w pełni edytowalny (plik WORD). 

Macie jakieś pytania? Śmiało zadawajcie je pod tym postem - w miarę mojej wiedzy i doświadczenia postaram się Wam pomóc.😊