środa, 23 listopada 2022
Liczymy misie - puzzle matematyczne
niedziela, 9 października 2022
Jesienna gra "Ja mam, kto ma?"
Przygotowałam dla Was jesienną wersję gry "Ja mam, kto ma?". Myślę, że wielu z Was zna jej zasady, ale przypomnę je dla tych, którzy o tej zabawie nie słyszeli. Rozdajemy dzieciom karty. Gracz rozpoczynający grę mówi jaki przedmiot lub rzecz posiada na swojej karcie, a następnie zadaje pytanie „Kto ma.,,” i opisuje rzecz znajdującą się na dolnej części karty. Przykładowo: Ja mam parasol, kto ma deszczową chmurę? Osoba, która ma kartę z obrazkiem wymienionym przez czytającego gracza, kontynuuje grę. Gra kończy się wygraną osoby, która pierwsza pozbędzie się wszystkich kart.
niedziela, 25 września 2022
Jesienne bingo
Przygotowałam dla Was jesienne bingo. Jest to wersja prostsza przygotowana z myślą o dzieciach więc wyglądem i zasadami będzie trochę odbiegać od klasycznej gry w bingo😊
Jak grać w jesienne bingo? Zasady gry możemy dowolnie modyfikować pod potrzeby naszych dzieci😊 Ja zwykle gram tak,że osoba rozgrywająca losuje po kolei symbole z kart - tutaj może to być nauczyciel, ale też wybrane dziecko, które losując karty będzie nazywało znajdujące się tam obrazki. Każdy z graczy zaznacza je na swojej planszy w odpowiednim miejscu. Jeśli komuś uda się skreślić cały rząd mówi bingo i wygrywa grę. Możemy ustalić, że wygrywa ta osoba, która będzie miała zasłonięte obrazki w poziomie - wtedy rozgrywka będzie krótsza, dla młodszych dzieci ze względu na 3 pola - albo w poziomie wówczas będzie trochę dłuższa i będzie wymagała większej cierpliwości. Możemy nawet zagrać tak, że wygrywa ta osoba, która zakryje wszystkie pola - pamiętajcie jednak, że wtedy rozgrywka będzie trwała najdłużej.
Możemy rozdać każdemu dziecku po jednej planszy, można też rozdać jedną planszę na parę lub podzielić dzieci na grupy wówczas będziemy rozwijali także kompetencje społeczne i ćwiczyli umiejętność współpracy z innymi.
Dlaczego warto grać w bingo? Podczas takiej zabawy dziecko będzie rozwijało sferę poznawczą, koncentrację uwagi, percepcję wzrokową i słuchową. Pracując z obrazkami będzie rozwijało swoje słownictwo i uczyło się rozpoznawania symboli.
piątek, 22 kwietnia 2022
Zabawa matematyczna "Ile jest biedronek?"
Stworzyłam dla Was wiosenną pomoc dydaktyczną dzięki której będziecie mogli rozwijać umiejętności matematyczne dzieci. Jak na niej pracować? Przede wszystkim stworzyłam ją jako pomoc tzw. klamerkową, czyli do zaznaczania klamerką odpowiedniego wyniku na karcie - przy okazji rozwijającą także sprawność manualną dziecka. Możecie jednak z kart korzystać w dowolny sposób. Jeśli nie macie klamerek to dziecko może prawidłowy wynik wskazywać czy kolorować.
Głównym celem dydaktycznym i terapeutycznym tej pomocy jest rozwijanie umiejętności liczenia. Warto stwarzać dzieciom jak najwięcej sytuacji w których mogą coś przeliczać, określać gdzie jest czegoś więcej, a gdzie mniej - te karty również możemy do tego wykorzystać prezentując kilka obok siebie i prosząc dziecko o wskazanie obrazka na którym jest więcej biedronek, a na którym mniej. Oprócz tego na tej pomocy dydaktycznej kształtować rozumienie ilości i pojęcie liczby poprzez określanie ilości przedmiotów i intuicyjne rozumienie wyjątkowego znaczenia ostatniego liczebnika. Wielokrotne liczenie różnych przedmiotów i kojarzenie wypowiadanych liczebników ze wzrokowo i globalnie ocenianą ilością przedmiotów – rozwija u dziecka obraz ilości na język matematyczny czyli liczebniki. Kształtowanie schematu czynności liczenia jest długotrwałym procesem, wymagającym zgromadzenia ogromnej ilości doświadczeń w tym zakresie dlatego to tak istotne, aby aranżować wiele sytuacji w których dzieci mogą kształtować swoje umiejętności matematyczne.
piątek, 28 stycznia 2022
Zimowe karty ruchowe
Jak pracować z kartami ruchowymi? Można wykorzystać je na zajęciach dydaktycznych, grupowych jako propozycja zabawy ruchowej czy gimnastyki porannej, ale także podczas zajęć indywidualnych, na terapii. Pokazujemy dzieciom jakąś kartę i czytamy co mają zrobić np.pełzaj jak foka lub ulep bałwana, a one za pomocą ruchów i gestów przedstawiają daną kartę według własnego pomysłu. Taka zabawa nie tylko rozwija sprawność motoryczną, ale także koordynację ruchową, orientację przestrzenną, świadomość ciała, ćwiczy planowanie ruchów i umiejętność naśladowania, rozwija wyobraźnię i wiele, wiele innych ważnych sfer w rozwoju dziecka! Ważne jest to, aby pozwolić dzieciom na działanie i na swobodną ekspresję. Praca z kartami ruchowymi jest zabawą wspierającą także integrację sensoryczną - dzieci poprzez ruch, zmianę pozycji ciała i głowy, ćwiczenie równowagi, skakanie i inne aktywności związane z różnymi propozycjami znajdującymi się na kartach stymulują układ przedsionkowy oraz propriocepcję, czyli czucie głębokie swojego ciała.
Karty możecie ściągnąć w dwóch wersjach - mniejszej i większej (A4):